6 důležitých dovedností, které vás ve škole nenaučili
Jistě jste si ze školy odnesli mnoho užitečných znalostí a dovedností, v mnohých případech vás škola nasměrovala a připravila na vaše nynější povolání, které vás třeba velice naplňuje. Ne všichni ale měli to štěstí a pak, vhozeni do víru dospěláckého světa, si uvědomí, že vlastně vůbec na takový život připraveni nejsou.
Než se vydáte hledat psychologickou pomoc a lehnete si na ono freudovské kanape, mrkněte na šest okruhů, na něž byste se mohli zkusit nyní zaměřit a možná tím ještě stihnete svůj život radikálně změnit!
Jak si zorganizovat čas
Ve škole máte přísný rozvrh, kde je jasně dáno, co budete každou minutu dělat, ať už se jedná o výuku, nebo o přestávku. V hodině máte určený čas na písemku a doma je jasné, že musíte všechny zadané úkoly vypracovat.
Tento režim nás ale nepřipraví na to, co opravdu pak v životě potřebujeme – umět určit priority a věnovat důležitějším věcem více času, případně je udělat jako první. Také je vhodné být schopný odhadnout, kolik času nám daná věc zabere. Často se totiž stává, že věc, kterou tipujeme na pět minut, nám trvá tři hodiny a nezbývá již čas dokončit ostatní důležité úkony, takže následuje selhání a hroucení. Existuje celá řada online nástrojů, například na nástroje.knihovna.cz, které vám pomohou sledovat, kolik času na každém svém projektu či aktivitě trávíte, takže nepříjemnému překvapení tak můžete předejít.
Organizace času je velice důležitá nejen v práci, ale i v osobním životě. Je nutné vědět, co musíte stihnout jako první a jaké věci můžete když tak vypustit, či kolik času věnovat jednotlivému úkolu a kdy je vhodná chvíle začít na něm pracovat. Zvládnutím tohoto bodu budete mít pocit, že máte svůj život pod kontrolou.
Jak ušetřit peníze
Ve škole samozřejmě můžete studovat účetnictví a ekonomii, ale mnoho praktických rad, jak vlastně peníze v životě ušetřit a dobře je využít, zřejmě nedostanete. Teorie je samozřejmě důležitá, ale do života by se vám hodilo například vědět, jak svůj výdělek rozdělit a jakou část utratit, jakou zkusit ušetřit a jakou třeba investovat. Rozhodnete-li se investovat, jak to vlastně udělat? Jak se pokusit zaopatřit si pasivní příjem? Jakých pravidel se držet, abyste se nedostali do dluhů? Co si vlastně můžete se svým příjmem dovolit? Jaké jsou vhodné spořící účty a jiné způsoby, jak své peníze zhodnotit, případně se nějak výhodně pojistit? Taková výuka poskytnutá již ve školních letech by rozhodně všem v dospělosti pomohla. Můžete snadno najít celou řadu online nástrojů, například na euraxess.cz, které vám pomůže udělat si ve svých financích alespoň trochu jasno.
Jak být šťastný
Současná společnost je velmi zaměřená na výkon – ať už se jedná o naše povolání, výdělek, nebo pestrost osobního života a našich zálib. Jsme orientovaní ven, na společnost, na to, jak působíme na ostatní, ale zanedbáváme tím naše opravdové pocity, potřeby a touhy. Cítíme se pak nenaplněni a zběsile hledáme, co nám vlastně schází.
Umět naslouchat sám sobě nás možná měli naučit už ve škole. Třeba bychom si pak správně vybrali zaměření či rozvíjeli některé koníčky, ne podle toho, co nám řekli ostatní, ale podle toho, co jsme opravdu chtěli a čemu bychom pak dali sto procent. Nezadupávat vnitřní nápady a touhu vyzkoušet něco nového se vyplatí ve všech směrech – dostaví se pocit štěstí a naplnění, což může vést k úspěchu jak pracovnímu, tak osobnímu.
Jak být úspěšný
Být úspěšný vlastně začíná uměním správně odhadnout pravděpodobnost konkrétního úspěchu. V matice jste zřejmě museli protrpět výuku pravděpodobnosti, třeba vás to dokonce bavilo! Ale svůj vlastní úspěch jste se tak odhadovat nenaučili. Vezměte si příklad z blackjack, jeden z nejpopulárnějších on-line her, jejichž zisk, spolu s dalšími kasinové hry, vzrostl v posledních deseti letech o neuvěřitelných 400 procent na téměř 40 miliard dolarů.
Víte, že úspěšný hráč musí vědět, jaké má šance na výhru a pak se podle toho zařídit? Ve hře blackjack, podle pravidel, po kalkulaci pravděpodobnosti úspěchu může vzít další kartu, karty rozdělit, stát, včas se vzdát, nebo se může dokonce pojistit. To znamená, že pokud je první karta dealera eso, hráč může vsadit polovinu částky své původní sázky a dostane tak při blackjacku dealera výplatu v poměru 2:1, případně se může pojistit „jedna ku jedné,“ kdy obdrží výplatu v poměru 1:1 bez ohledu na dealerův blackjack.
V životě to platí obdobně – vědět, kdy je ten správný čas odejít nebo něco ukončit, či kdy není radno riskovat a potřebujete podpůrnou berličku, je k nezaplacení.
Jak získat kontakty
Chcete mít pocit, že máte svět ve svých dlaních? Že je pro vás všechno možné? Leckdy k tomu dopomůže vědomí, že máte širokou síť kontaktů, díky nimž se svým životem můžete udělat mnohem víc. Chcete jet do Japonska a potřebujete doporučit dobré hotely? Zajímá vás film a chtěl byste vidět, jak se nějaký film natáčí? Rozjíždíte projekt a rád byste oslovil co největší publikum? Sháníte novou práci nebo měníte obor a potřebujete nějaké tipy? Potřebujete pomoci?
Mít kontakty je velice důležité, je to jakási moderní verze žití ve smečce. Vzájemná podpora, spolupráce nebo jen poskytnutí užitečné rady vás dokáže posunout dál. Bohužel málokdo ví, jak na to. Ve škole je výuka zaměřena na jednotlivce a jeho výsledky, ale jak s nimi pak naložit a v životě je využít se už zřídkakdy dozvíme. Můžete si ale přečíst knihu Connected, kterou napsal Dr. Nicholas Christakis a Dr. James Fowler, a dozvíte se, jakou moc může široká síť kontaktů mít a jak dokáže naše životy ovlivnit.
Jak být lepším člověkem
Ze školních lavic si odnesete mnoho vědomostí, bohužel to ale jsou většinou fakta. Jak vycházet s ostatními je však v životě nesmírně důležité. Bez této dovednosti může váš život být i velice těžký, například v zaměstnání nebo ve vážném vztahu, kde vám o někoho opravdu jde. Naučit se toleranci, obětavosti a pochopení, nebo naopak vědět, kdy si prosadit své, je celoživotní cesta, ale alespoň základní znalosti v tomto směru mohou pomoci předejít spálení se, životním prohrám a nejrůznějším konfliktům. Ovšem uvědomit si, že se neustále potřebujeme vyvíjet a zlepšovat, je někdy tím nejtěžším a nejzásadnějším krokem.
Také jste zjistili, že škola života je nakonec vaším nejoblíbenějším předmětem?
Autor: Allex Mihai
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!