Co dokáže o muži prozradit knoflík?
Knoflík - v současné době součást řady oděvů. Zdaleka však neplní jen módní a praktickou funkci. V historii totiž vyjadřovaly knoflíky společenské postavení a ostatní tak okamžitě identifikovali jejich nositele. Největší rozmach zažívaly knoflíky v 19. století. Vyráběli je rytci, kteří na ně vyrývali i miniaturní erby. Ale i v současnosti mají knoflíky svůj význam, který je důležitý zejména pro lidi pohybující se ve vybrané společnosti. Pokud například přijde manažer na schůzku v košili s utrženým knoflíkem, jde o takové malé harakiri.
Společenský protokol je obzvlášť pro manažery striktní a přísný, stejně tak pravidla oblékání. Formální akce si vyžadují oblek, u méně formálních akcí se pak účastníci obejdou bez saka. Většina manažerů se zaměřuje na výběr barvy a střihu sak a košilí. Často ale zapomínají na knoflíky, které hrají možná větší roli, než si podnikatelé myslí. „Knoflíky jsou velmi důležitý prvek a to jak z hlediska praktičnosti, sociálního postavení, tak estetičnosti,” říká módní návrhářka Naděžda Bernkopfová z Vyšší odborné školy oděvního návrhářství v Praze. Její slova potvrzuje i badatel v oblasti uniformních knoflíků Ivo Tomáš. „Knoflíky se využívaly už v pravěku, ale pouze k dekorativním účelům. K praktickému využití knoflíků dochází až ve 12. až 13. století spolu s šířící se změnou módy. Rozmach knoflíků pak datujeme do rokoka, kdy se na kabátce a vesty našívalo až 70 knoflíků,” osvětluje Ivo Tomáš.
Manažer v košili s utrženým knoflíkem je ostuda
Při nošení košil se musí nejenom manažeři držet dvou zásad. Nevcházet do společnosti v pomačkané košili a pečlivě zkontrolovat všechny knoflíky. „Upadnutý knoflík je ve společnosti opravdu velké faux pas. Dá se přirovnat k rozepnutému zipu nebo špinavým botám. Před odchodem do společnosti se proto musíme důkladně zkontrolovat, abychom si neudělali ostudu,” varuje expert na etiketu Ladislav Špaček. Naštěstí nově existují i zařízení, které umožňují přišití knoflíku rychle a bezpracně. Ale samozřejmě za situace, že knoflík máte k dispozici.
Knoflík jako kompas
Knoflíky na košilích jsou nejčastěji vyráběny z plastu, ojediněle pak z dřeva nebo potažené kůží. Luxusnější manžetové knoflíky jsou pak vyráběné z kovu a doplněny například o drahé kameny. Jak se ale dozvídáme z historie, ne vždy je však snahou knoflíky ukazovat. Američtí průzkumníci, letci i námořníci potřebovali k nezbytnému zorientování se na nepřátelském poli kompas. „Aby se nedostal do nepovolaných rukou, Američani ho zmenšili a zakomponovali do armádního knoflíku. Kompas byl přístupný zadní odklápěcí částí, přední strana zůstala v originálním provedení a netknutá. Dnes takový ojedinělý knoflík získáte v aukci za zhruba 400 dolarů, což je v přepočtu 10 tisíc korun,” popisuje netradiční součást americké uniformy majitel ojedinělé sbírky uniformních knoflíků v České republice Ivo Tomáš.
zdroj foto: morguefile.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!