Etiketa oblékání aneb Není oblek jako oblek
Výběr vhodného oblečení není jen doménou žen. Pokud si myslíte, pánové, že výměnou tepláků za něco obstojnějšího a s košilí, která možná pamatuje vaše taneční, máte vyhráno, bohužel vás musíme zklamat. Každá společenská událost si žádá jiný oblek. Až tedy příště uvidíte na pozvánce předepsaný tzv. dress code, s naším průvodcem vám (nebo spíše vašim partnerkám) ušetříme minuty strávené před skříní přemýšlením, v jakém oblečení vlastně máte dorazit.
Pokud není uvedeno předepsané oblečení, měli byste přihlédnout k několika faktorům – místo konání, čas a formálnost akce. Nejběžnějším společenským oděvem je tzv. formal dress, černý oblek, jednobarevná košile decentních tónů (bílá, krémová, světle modrá) a kvalitní hedvábná kravata. Pro denní nošení do práce se doporučuje tzv. business dress (pánský oblek v šedé, modré nebo černé barvě, případně kombinace společenských kalhot a separátního saka).
Pro většinu společenských akcí platí, že jakékoliv vybočení z normy je považováno za chybu. Vyvarujte se tedy situacím, kdy byste přišli oblečeni na vyšším stupni než ostatní, tj. „overdressed“, nebo naopak zvolíte oblečení nižšího stupně, než předepsal hostitel „underdressed“.
Pozor také na prohřešky vůči etiketě – za největší prohřešek je považováno rozepnutí knoflíčku u košile a povolení kravaty.
Jaké označení můžete najít na pozvánce
Black Tie (formal) – bude od vás očekáváno, že se dostavíte ve smokingu (smokingové kalhoty mají jeden lesklý lampas, nosí se košile se zakrytými knoflíky, pokud by byly vidět, měly by být ozdobné, např. perleťové, motýlek musí být černý)
White Tie (někdy označované také jako ultra formal) – jedná se o velmi formální událost, která vyžaduje frak (dlouhé, černé sako s šosy, má lesklé a hedvábné klopy) s bílou košilí, vestou, motýlkem (vše v bílé barvě) a černé lakýrky
Creative Black Tie – u této společenské události se bude očekávat smoking s bílou košilí, nebo černou bez motýlku
Semi-Formal – pokud se akce koná v dopoledních nebo odpoledních hodinách, nemusíte si brát tmavý oblek (ten je však vyžadován po 18. hodině), k večernímu obleku byste měli volit bílou košili, případně bleděmodrou, bez vzorku (ten volte spíše na den), košile by měla mít dlouhý rukáv, pozor také na límeček s knoflíčky, který je považován za neformální, kravata by měla být černá nebo tmavě modrá
Cocktail – společenský oblek, viz semi-formal
Dressy Casual – neboli nedbalá elegance, což byste si mohli vyložit tak, že byste měli vypadat elegantně, ale nemusíte to přehánět (pozor však, aby té nedbalé elegance nebylo až příliš, v kraťasech by vám asi vstup nepovolili), kravatu můžete nechat doma, výběr barvy košile může být pestřejší
Za vrcholně společenský oblek, který se nosí jen na výjimečné události (např.: svatba), patří žaket. Jeho střih vychází z fraku, má jen jakoby odstřižené šosy (anglicky se mu říká cut-away. Žaket může být v barvě černé nebo šedé. Kalhoty mohou být proužkované. K žaketu se nosí šedá vesta a stříbrošedá kravata, obvykle šitá, které se říká regata, anebo takový šátek - tomu se říká plastron, a cylindr.
Doplňky
- zvolený pásek by měl být kožený, buď v barvě bot, nebo černý
- ponožky – světlé ke světlému obleku, tmavé k tmavému obleku
- rukavice by měly být v barvě bot (černou barvou však nic nezkazíte)
- u motýlku se vyvarujte barev a vzorů, měl by být hedvábný a také byste měli umět si jej uvázat sami a nepoužívat motýlky šité
- kapesníček v náprsní kapse není povinný