Holíte se nebo jste na "medvěda"? Chlupy řeší i vědci
Kdo by řekl, že u mužů tolik záleží na chlupech a nebo naopak nezáleží... To je na diskuzi, která se určitě mění podle doby, věku ale i módního směru. Zatímco v současné době je u žen takřka nemyslitelné, aby jejich nohy, podpaží či klín zdobily huňaté chuchvalce, u mužů to tak jednoznačné není. Někdo tvrdí, že chlupy jsou mužnou záležitostí, jiný zas, že přežitek a hlavně zdroj zápachu.
Znakem dnešního moderního muže je, že o sebe pečuje a není mu tedy úplně jedno, jak vypadá. Na druhou stranu jsou chlupy na určitých částech mužné a sexy. Ideálním řešením se v tomto případě tedy ukazuje jako kompromis. Zatímco na hrudi, břichu, nohách či hýždích jsou chlupy vítány, na zádech většinou ne. A také záleží na délce chlupů: příliš dlouhé chlupy (až už kdekoliv), také asi nebudou to pravé.
Pokud jde o holení podpaží a přirození, to je debata sama o sobě. Opět se zde střetávají dva názorové tábory, z nichž jeden je zastáncem holení a druhý ponechání všeho, jako je. Konkrétně v případě zarostlého podpaží hraje roli také hygienická stránka věci. Zápach při pocení je způsoben rozkladem bakterií a ochlupení znamená pro bakterie větší živnou půdu. Pokud tam tedy chloupky jsou, množí se a víc rozkládají, a tím pádem je také člověk více cítit. Na oholené pokožce se bakterie drží mnohem méně. Pokud jde o holení přirození, většina mužů opět volí nejčastěji kompromis, tedy část holit (šourek), část zastřihovat (nad kořenem penisu).
Jak se chloupků zbavovat?
Pokud se rozhodnete chloupky odstraňovat, máte dvě možnosti: epilace nebo depilace. Depilace patří k nejrozšířenějším způsobům. Odstraní se při ní jenom ta část chloupků, která je na povrchu kůže nebo těsně pod povrchem, kořínek to nijak neovlivňuje. Jde o bezbolestnou, většinou jednoduchou a rychlou metodu. Její podstatnou nevýhodou je, že chloupky vyrostou na rozdíl od epilace rychleji. Patří sem holení žiletkou nebo elektrickými strojky a kosmetické depilační přípravky, které fungují tak, že rozpouštějí chloupek těsně pod povrchem pokožky.
Při epilaci se odstraní chloupky i s kořínky, takže pak dorůstají pomaleji, jsou tenčí a slabší. Na rozdíl od depilace však není epilace úplně bezbolestná a trvá podstatně déle. Provádí se klasickou pinzetou, epilačním elektrickým strojkem, studeným a teplým voskem, elektrickou jehlou, laserem nebo pulzním světlem. Poslední tři jmenované se provádějí výhradně v kosmetických salonech nebo na klinikách estetické medicíny a dochází u nich k dlouhodobému a po několika opakováních trvalému odstranění většiny chloupků. Jak po epilace, tak i po depilace je nutné pokožku ošetřit hydratačním či zklidňujícím krémem nebo gelem.
Ochlupení zkoumají i vědci
Ohledně ochlupení existují i nejrůznější výzkumy. Ten provedený na Karlově univerzitě, dokázal, že oholené mužské podpaží je pro ženy čichově příjemnější a pozitivně ovlivňuje mužovu atraktivitu a přitažlivost.
Čtete také
Závěry průzkumu z roku 2010, který zpracovala společnost StrategyOne, tvrdí, že muži, kteří si častěji holí tvář, mají i častěji sex. Podle něj ti muži, kteří se holí minimálně pětkrát týdně, mají sex dvakrát častěji než jejich zarostlí kolegové. Tři čtvrtiny žen oslovených v rámci tohoto průzkumu uvedly, že je pro ně hladce oholený muž přitažlivější, působí sebevědoměji, důvěryhodněji a mají větší chuť podstoupit s ním intimnosti.
A ještě jeden výzkum týkající se holení přirození. Ať už je ale motivací mužů, kteří si klín holí, optický klam, pohodlí nebo estetický dojem, podle internetového průzkumu, zveřejněného na serveru Answers.com, si každý pátý muž vyholuje okolí penisu zcela a třetina mužů si ochlupení v této oblasti zkracuje. K podobnému závěru dospěl i německý výzkum provedený v roce 2009 německým psychologem Elmarem Brählerem. Podle něj si pubické ochlupení zcela odstraňuje čtvrtina mužů.
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!