Jak zchladit rozpálené auto? Poradíme


Jak zchladit rozpálené auto? Poradíme

Zdroj: pixabay.com

Do Česka už naplno vtrhlo léto, což je fajn. Nicméně pro řidiče a posádky automobilů začínají krušné časy. Auto odstavené na nekrytém parkovišti - třeba u pláže se dokáže pořádně rozpálit. Víte, jak to udělat, aby se v něm dalo normálně existovat? Poradíme pár triků.

Vysoké teploty uvnitř vozu mají vliv nejen na zdraví posádky ale také na bezpečnost pasažérů. Ono se těžko soustředí, když sedíte v autě, kde může být třeba i padesát stupňů.  

Pokud je to možné a vy musíte nechat někde auto stát, nechte otevřená okna, bohužel to půjde asi jen na vlastním oploceném pozemku nebo někde, kde ho máte pod dozorem. Pak totiž může být teplota v autě nižší až o patnáct stupňů.

Další možností, jak udržet prostředí v autě vhodné pro život, je clona na čelní sklo. Důležité je  dobře ji narovnat. Pak funguje dobře, na palubní desce teploměr může naměřit až o 17 stupňů méně než v autě nezakrytém.

Aluminiem potažené clony jsou běžnou výbavou lidí s obytnými vozy. Není moc jiných způsobů, jak zamezit pronikání paprsků přes čelní sklo. Pokud se chystáte odstavit na celý den vůz třeba právě u pláže, nákup a pár vteřin instalace clony může být výbornou investicí.

Když už potřebujete vypečeným autem odjet, je dobré nejprve bez zapnuté klimatizace jet s úplně otevřenými okénky. Pozor jen u citlivých jedinců, může to být také cesta k zánětu dutin středního ucha či očních spojivek.

Takže když si to shrneme. Nejlepší je parkovat auto ve stínu. Pokud ho máte pod dozorem, tak nechte otevřená okna. Využijte clonu na čelní sklo. Před jízdou auto pořádně vyvětrejte a chvilku jeďte bez klimatizace s otevřenými okny.

Sice se říká, že se nemá jezdit s otevřenými okny a zapnutou klimatizací, ale na tu chvilku to nevadí. Rozdíl mezi interiérem a venkovní teplotou by neměl být vyšší než pět stupňů. Proud vzduchu také nemá jít na krk ani obličej.

Každopádně při jízdě v teple nesmíte přeceňovat své síly, musíte si dělat často přestávky s občerstvením a hlavně hodně pít. Jezte lehká a svěží jídla. Je potřeba dbát i na vhodné oblečení, opět tady platí lehké a volné.

Možná se vám naše rady zdají být přehnané, ale pravdou je, že počasí velmi ovlivňuje i naše chování za volantem.  Statistiky dokazují, že se stoupajícími teplotami vzrůstá i počet závažných nehod. Zkrátka ve vedru s elidé méně soustředí, jsou unavení a podráždění. Nemohou za to snad ani tak jen vysoké teploty ale spíše jejich střídání. Organismus si prostě musí na teplo zvyknout.

Je pravdou, že auta, která mají světlou barvu, teplo odrážejí lépe. Rozdíl mezi teplotou v autě s černou karosérií a bílou nebo stříbrnou může být až 14 stupňů.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |