Lance Armstrong - pád sportovní legendy


Jméno Lance Armstrong netřeba představovat. Tento americký profesionální cyklista vyhrál celkem sedmkrát nejvýznamnější cyklistický závod světa Tour de France, kvůli dopingové aféře mu však byla ocenění odebrána včetně olympijské medaile ze Sydney. 18. září oslaví své 42. narozeniny.
 

Sportovní začátky

Lance Edward Gunderson (pod pseudeonymem Lance Armstrong) se narodil v americkém Texasu. Ve 13 letech začal s triatlonem (plavání, kolo, běh), o tři roky později se stal již profesionálním triatlonistou. V letech 1989 a 1990 vyhrál dokonce národní šampionát v triatlonu. Nejvíce jej však uchvátila cyklistika. Roku 1990 se kvalifikoval do juniorského týmu na mistrovství světa v této disciplíně. Dosáhl na 11. místo, což znamenalo velký úspěch (nejlepší americký čas od roku 1976). O rok později dokončil jako první cyklistický závod Tour DuPont, během kterého najel 1736 km za 11 dní. V roce 1992 na Olympijských hrách v Barceloně byl považován za jasného favorita, dojel však až na 14. místě.

 

Boj s nemocí a návrat 

Jeho kariéra byla slibně nastartována, poté však přišel šok. 2. října 1996 mu byla diagnostikována rakovina varlat 3. stupně. Lékaři mu dávali méně než padesátiprocentní naději na uzdravení. Později mu byly objeveny další nádory na mozku. Armstrong se však nevzdal a rozhodl se pro alternativní způsob léčby, neboť ta, která mu byla nabízena v Houstonu, by natolik ochromila jeho tělo, že už by nikdy nemohl závodit na profesionální úrovni. Což bylo pro něj zcela nepředstavitelné. Poté se stalo to, v co většina lékařů nevěřila. Lance Armstrong se uzdravil a ohlásil svůj návrat na sezónu 1998. Jeho první závod se konal ve Španělsku, kde dojel na 14. místě. Po odstupu v první etapě během závodu Paříž-Nice byl rozhodnut definitivně skončit. Cítil, že už nemá sílu a navíc ukázal všem, že i po těžké nemoci je možné se vrátit na profesionální úrovni. Během tohoto období, kdy několik týdnů nesedl na kolo, jej nejvíc podporovala rodina a přátelé. Lance se nakonec  rozhodl dát si ještě jednu šanci a nezahodit svou kariéru. Získal 4. místo na Vueltě (mezinárodní cyklistický etapový závod) a najednou všichni viděli, že dokáže poprvé obstát v konkurenci během dlouhých závodů. Další cíl - vyhrát Tour de France.

 

 
 

Skandál s dopingem

Nejenže porazil rakovinu, ale dokázal sedmkrát za sebou vyhrát Tour de France. Lance Armstrong byl považován za hrdinu. Sice se objevovaly informace o jeho možném dopingu, nikdo tomu však nevěřil. Samotný Lance ubezpečoval veřejnost, že je to nesmysl. Poté se však objevily zcela zřejmé důkazy o užívání zakázaných látek, které mu doslova zlomily vaz. Jméno Lance Armstronga se ocitlo v troskách. I když ze začátku vše zapíral, nakonec odhalil pravdu v televizním rozhovoru Oprah Winfreyové. "Ano, během svých sedmi vítězství na Tour jsem používal zakázané látky." Jak sám uvedl, bez použití zakázaných látek by nebylo možné vyhrát Tour sedmkrát za sebou. S jejich užíváním začal již v polovině 90. letech: "Naposledy to bylo, když jsem projel cílem Tour de France 2005." Po skandálu následoval doživotní distanc, žaloby od sponzorů, pořadatelů závodů. Svou reputaci již bude napravovat jen těžko.

 

 

Co jste možná nevěděli:

 

  • - jeho srdce je o třetinu větší než u ostatních

    - přezdívalo se mu Tour de Lance (sedmkrát vyhrál Tour de France v letech 1999 - 2005)

    - má nadprůměrnou dechovou kapacitu

    - mezi jeho přátele patří bývalý americký prezident George W. Bush nebo herec Robin Williams

    - byl ženatý s Kristin Richard s níž má tři děti (všechny se narodily po umělém oplodnění)

    - žil s americkou zpěvačkou Cheryl Crow

    - založil nadaci Lance Armstrong Foundation (1997), která pomáhá lidem s rakovinou

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |