Nejdražší čaje světa
Čaj se řadí mezi nápoje, který mnozí z nás pijí každý den. Existují však i druhy čaje, které si jen tak někdo dovolit nemůže, neboť jeden šálek vychází na několik desítek tisíc korun. Zajímá vás, o které čaje se jedná? Prohlédněte si nabídku těch nejdražších čajů.
Spoustu lidí zajisté zarazilo, když se na nápojovém lístku podívali do nabídky a tam viděli jeden šálek čaje za několik desítek korun až stokorun. Již tato cena se může někomu zdát jako přehnaná a to ještě neví, že za nejdražší čaj zaplatí i desetitisíce.
Světovým unikátem je čaj z pandího trusu
Jeden odstavec ale ještě věnujme čaji, který není zrovna nejlevnější, ale zároveň se nachází v přijatelné cenové relaci. Je jím bílý čaj Darjeeling, jehož původ lze najít až v Západním Bengálsku. Výtečnou chuť tomuto čaji dodávají zejména podmínky, ve kterých je pěstován. To se totiž děje ve výšce 2500 nad mořem. Darjeeling je ovšem poměrně „levný“, neboť jeden šálek vás vyjde v přepočtu na 200 korun. Záruku, že jste pořídil pravý čas Darjeeling, máte tehdy, pokud se na jeho etiketě nachází informace o datu sběru, stáří keřů a o místě původu
Nyní si ale představme čaje, za které zaplatíte podstatně více. Jedním z nich je i čaj z pandího trusu, který se rozhodl pěstovat Číňan An Jan-ši. Právě díky pandímu trusu, což je za celou historii čaje unikátním hnojícím materiálem, je nápoji dodána specifická příchuť. Je to proto, že pandy nemají nijak vysoce vyvinutý trávicí ústrojí a díky tomu je v jejich trusu mnoho živin. Podle kvality je určena i cena a za 1 kilogram čaje z pandího trusu zaplatíte 1,5 miliónů korun.
Nejdražší čaj pochází z kláštera Wu Kung
I to je ovšem málo oproti čaji z kláštera Wu Kung u čínského města Chang-čou. Zelený čaj, který provází známá legenda, podle níž císař Čchien-lung projížděl svého času právě touto oblastí. Tehdy také dostal ochutnat šálek čaje, o němž řekl, že nikdy nepil lepší čaj, a když se následně dozvěděl, že keřů s těmito čajovými lístky je jen velmi malé množství, tak je všechny nechal přemístit na svůj císařský dvůr. Toto tvrzení platí i v dnešní době, neboť v pěstování tohoto zeleného čaje se v klášteru Wu Kung stále pokračuje, ale nachází se zde jen osmnáct keřů. Ty jsou navíc nedotknutelné a nelze je tak geneticky zkopírovat. Díky tomuto omezenému počtu a kvalitě pěstování zaplatíte za pravý čaj dva a čtvrtmiliónů korun (1 kilogram). Kopie jsou poté podstatně levnější, neboť stojí „pouze“ 30 tisíc korun.
Zdroj foto: foter.com