Poprvé do fitness centra


Žijete-li na malém městě, kde je k dispozici pouze jedno fitcentrum, odpadá problém volby. Kam však jít ve velkém městě, kde fitcentra vyrostla jako houby po dešti? Rozhodně je nejlepší postupně projít a vyzkoušet dostupná fitnesscentra a poté se rozhodnout pro to, které vám nejvíce vyhovuje.


 

Poprvé do fitcentra

Žádné fitko není dokonalé. Někde jsou kvalitní stroje na procvičování dolní končetin, jinde mají více strojů zaměřených na horní polovinu těla, ale zase mají malý výběr jednoručních činek. Ideální je proto navštěvovat dvě fitcentra, která se svým vybavením vhodně doplňují. Důležitá je samozřejmě odborná vzdělanost a ochota personálu.Mělo by být jejich povinností, pokud je o to požádáte, ukázat vám správnou techniku cvičení, upozorňovat na chyby jichž se dopouštíte.Měli by vám umět vypracovat tréninkový plán a poradit jak se správně stravovat apod 

Co vzít s sebou na cvičení?

Při všech sportovních aktivitách je velmi důležité kvalitní vybavení. V našem případě máme na mysli především oblečením a obutí.

Požadavků na fitness oděv je hned několik. Musí být dostatečně velký a vzdušný a dobře sát pot. Nesmí škrtit a bránit v pohybu. Bezkonkurenčně nejlepší jsou moderní termoaktivní materialy jako Moira nebo Klimatex. Ty odvádějí intenzivně pot z povrchu těla na svrchní vrstvu oblečení, kde se rychle odpařuje. Čistá bavlna je velmi příjemná a dobře saje pot, ale špatně schne a člověk je proto, během cvičení, ve vlhku. Naprosto nevhodné jsou šusťáky a jiný syntetický neprodyšný materiál.

Obuv by měla být pevná a fixující kotníky. Součástí vybavení je vždy ručník. Ten se z hygienických důvodů pokládá na cvičební stroje a lavice pod zpocené tělo. Pokročilejším cvičencům lze vřele doporučit opasek. Je to důležitá pomůcka, která zpevňuje bederní část zad a břišní stěnu. Cvičební rukavice jsou též vhodné, zvláště pro ty, jimž se hodně potí dlaně. Zlepšují úchop a omezují tvorbu mozolů.

Důležitý je přívod tekutin během cvičení. Pití si můžete v každém fitness centru zakoupit, nebo si přivést vlastní, které vám vyhovuje.

Rady začátečníkům

Všichni, kdo přicházejí do fitnesscenter, tam jdou jistě ve snaze udělat něco pro své zdraví a kondici. A přesto je tak snadné a velmi časté, že dochází k pravému opaku. Volbou nevhodných cviků a jejich nesprávným prováděním si můžeme velmi lehce přivodit různé bolesti a neduhy. Chyby a špatné návky ze začátku posilování se špatně odstraňují. Stále mějte na paměti, že musíte vybudovat pevný základ a pak teprve můžete budovat periferii. Tím základem se myslí svalstvo kolem páteře. Vybudujete-li pevný a silný svalový korzet, držící páteř ve správné poloze, můžete pak bez následku na sebe navěsit pořádné svaly i na jiných částech těla. V opačném případě se páteř zkroutí a vy se neustále budete potýkat s bolestmi zad.

Jak nejlépe zpevnit tento střed těla si uvědomíme, když si připomeneme, jak jsou svaly v této oblasti uspořádány. Nacházejí se v několika vrstvách, a to jednak podél páteře a jednak mezi obratli a jejich výběžky. Jejich funkcí je zaklánět páteř a rotovat jí. V této činnosti spolupracují se šikmými břišními svaly. Jak již z názvu vyplývá, nejlépe tyto svaly zaměstnáme rotací těla. Nejvhodnějšími cviky jsou různé druhy rotací, ať už v sedu na okraji lavičky s tyčí na ramenou, nebo na přístroji. Vždy cvičíme zvolna a tahem, nikdy rychle a švihem.

Další cviky jsou různá rotační cvičení v lehu na zádech, kdy otáčíme hlavu na jednu a pánev a špičky nohou na stranu druhou.Při všech cvicích, kde je to možné, myslíme na správné držení hlavy.Bradu tlačíme ke krku a temeno hlavy vytahujeme co nejvýše. Musíme-li při některých cvicích uhnout hlavou tyči, snažíme se ihned, jak je to možné, vrátit hlavu do správné polohy.

Před posilování konkrétního svalu, nebo celé svalové partie nezapomínáme vždy protáhnout sval nebo svalstvo s opačnou pohybovou funkcí.( před posilování mezilopatkových svalů protáhneme svaly prsní, před posilováním břišních svalů protáhneme svaly bederní, před posilováním bicepsu protáhneme triceps)

Svaly kterým by se začátečníci měli věnovat především

- rotátorů páteře a vzpřimovačům trupu

- břišním svalům

- mezilopatkovým svalům

- hýžďovým svalům

- svalům paže

- horní části velkého prsního svalu

- svalům přední strany stehna

- více k posilováním jednotlivých partií si uvedeme v dalších článcích . Podívat se můžete například na náš článek o domácí posilovně a jak správně cvičit doma

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2025 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |