Pracujete často přesčas? Pozor na srdce!
Nová studie odhalila, že u těch jedinců, kteří tráví prácí více než 55 hodin týdně, se značně zvyšuje riziko cévní mozkové příhody. A to v důsledku nepravidelného srdečního rytmu. Ruku na srdce, nestává se z vás workoholik?
Vědecká studie z Londýna přišla s nečekaným výsledkem
Tuto studii má na svědomí tým výzkumníků z University College v Londýně vedený profesorem Mikem Kivimakim. Vědci se zaměřili na 85 tisíc mužů i žen středního věku z Velké Británie, Švédska, Finska a Dánska. Ti na začátku výzkumu nevykazovali žádné příznaky této srdeční nemoci. Po deseti letech se cévní mozková příhoda objevila v průměru u 12,4 z tisíce lidí pracujících 35-40 hodin týdně. Naopak u těch, jež pracovali 55 hodin týdně, se onemocnění objevilo u 17,6 lidí z tisíce.
Snižte rizikové faktory na minimum
Lidé, kteří pracují více hodin, trpí i dalšími negativními příznaky, včetně nadváhy, vyšším krevním tlakem a jsou náchylnější k pití alkoholu. Pokud již patříte do skupiny, která si pravidelně bere přesčasy v práci, minimalizujte alespoň další rizikové faktory, které ovlivňují vznik arytmií. Těmi jsou například obezita, cukrovka, kouření, stres nebo vysoký krevní tlak.
Profesor Kivimaki dodává: „Všechny dostupné studie na toto téma nám umožnily zkoumat vztah mezi pracovní dobou a rizikem kardiovaskulárních onemocnění s větší přesností než kdy dříve. Zdravotničtí pracovníci by si měli být vědomi toho, že dlouhá pracovní doba je spojena s výrazným zvýšením rizika mrtvice a srdečními chorobami.”
Čtete také
A jak jste na tom vy? Trávíte v práci více času, než je zdrávo?
zdroj foto: pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!