Pravidla amerického fotbalu - názvy akcí a fauly


Třetí a poslední díl věnovaný pravidlům amerického fotbalu je zaměřený na názvy akcí a fauly.

Special teamy
Formace, kterou na hřišti uvídíte vždy, když se bude do míče kopat. Jedná se tedy o situace, kdy by měl nastat „kick-off“, „punt“ nebo pokus o „fieldgoal“. Obecně nejsou při těchto situacích povoleny bloky pod pás.

Kick-off
Jedná se o výkop, který je možno vidět na začátku každého poločasu a po každém skórování. Který tým vykopne míč na začátku zápasu a v poločase z 30y linie je určeno losem a následnou volbou jednoho z kapitánů týmu. Po skórování vykopává tým, který skóroval. Pouze po „safety“ je situace opačná a tým, který nenavýšil skóre, musí ještě vykopávat a to z 20y.

Klíčovou postavou je „kicker“, který míč vykopne směrem k soupeřově „endzóně“ ze speciálního podstavce. Ostatní hráči musí být v momentě výkopu až za ním (blíže k vlastní „endzóně“) a rozprostřeni rovnoměrně po obou jeho stranách (většinou tedy 5+5, minimálně však 4 na každé straně). Hráči přijímajícího týmů musí být v momentě výkopu minimálně 10 yardů od míče (standardně tedy na 40y linii) a rozprostírají se zpravidla po celém zbytku hřiště ve 3-4 řadách. Jeden až dva nejvzdálenější hráči přijímajícího týmu jsou „returnmani“. Ti mají za úkol míč chytit a postupovat s ním co nejdále od vlastní „endzóny“. Ostatní hráči jim dělají cestu svými bloky. Tam, kde je „returnman“ složen, začíná jeho „offense“ příští akci. Pokud je výkop tak dlouhý, že hra skončí v „endzóně“, jedná o „touchback“ a další hra začíná útokem přijímajícího týmu na 20y linii.

Míč může být zachycen i hráčem vykopávajícího týmu. Ten s ním sice již nemůže postupovat k soupeřově „endzóně“, ale získá míč pro svůj tým a ten tedy začíná příští hru svým útokem. Hra, kdy se takto snaží tým získat míč, se hraje většinou na konci zápasu, když tým těsně prohrává a potřebuje dát ještě šanci svému útoku skórovat. „Kicker“ při ní vykopne míč jen na krátkou vzdálenost (míč musí překonat alespoň 10 yardů, aby byl legálně vnesen do hry) a musí se odrazit od země. Ostatní hráči se míč snaží zachytit. Míč se kope většinou do strany a akce se proto označuje jako „onsidekick“. Pokud je míč „kickerem“ vykopnut mimo hřiště, jedná se o faul.

Punt
Tato akce by se dala označit jako „obranný odkop“. Volí se ve chvíli, kdy tým ani na třetí pokus nedosáhne na „firstdown“ a stále není dost blízko soupeřovy „endzóny“, aby se pokusil o kopnutí „fieldgoalu“. Při „puntu“ je míč centrem „snapnut“ „kickerovi“, který ho kopne z ruky co nejdále od svojí „endzóny“. Tam již většinou bývá připraven „returnman“ druhého týmu, který míč chytí a snaží se svým během získat pro svůj tým co nejlepší pozici pro následnou rozehrávku. Vykopávající tým v tomto případě nemá nárok na míč, a i když ho zachytí, náleží týmu přijímajícímu (pokud se ovšem míče předtím nedotknul hráč přijímajícího týmu).

Na rozdíl od „kick-offu“ se nejedná o faul, pokud je míč vykopnut mimo hřiště. Je to naopak výhodné, jelikož s ním již nemůže „returnman“ postupovat. Následná hra potom začíná v místě, kde míč hřiště opustil.

Fieldgoal
Je to akce, při níž je míč „snapnut“ hráči klečícímu na zemi 7 yardů za centrem („holder“). Ten ho přidrží postavený na špičku na zemi a „kicker“ se ho pokusí kopnout skrz branku. Tato hra se většinou volí při čtvrtém „downu“, pokud je tým již dostatečně blízko k soupeřově „endzóně“ (většinou blíže než 35 yardů). Kvalitní „kicker“ je schopen kopnout i více než padesáti yardový „field-goal“ (rekord NFL je 63 yardů). Délka „field-goalu“ se dá velice jednoduše vypočítat tak, že se k yardové čáře, ze které došlo k rozehrávce, přičte 17 yardů (7 yardů za rozdíl mezi místem rozehrání a „holderem“ a 10 yardů za „endzónu“).

Fauly

Faulů a pravidel je ve fotbale celá řada. Hru řídí 4-7 rozhodčích, kteří vždy pozorují svůj prostor a každý faul označí vhozením „flagu“. Hra se však (až na výjimky) nezastavuje a k samotnému vyhodnocení dané situace dochází až po jejím skončení. Fauly jsou potom ohodnoceny buď yardovou penalizací nebo případně ztrátou „downu“.

"False start" - penalizace 5y
Tento faul nastane, když jeden z hráčů „offense“ vystartuje dříve než je míč „snapem“ vnesen do hry. V tomto případě se jedná o výše zmíněnou výjimku a hra se zastavuje.

"Offside" - penalizace 5y
Je to situace, kdy je hráč „defense“ v neutrální zóně (nebo za ní) v momentě „snapu“. Případně svým pohybem v neutrální zóně vyprovokuje hráče „offense“ k pohybu. I v tomto případě se jedná o faul „defense“.

"Holding" - penalizace 10y
Je faul, kterého se nejčastěji dopouštějí hráči „offense“ ve snaze zablokovat svého protihráče. Nejedná se o klasické držení jako v jiných sportech. Rozpoznání tohoto faulu je složitější, nicméně zjednodušeně se dá říct, že pokud se již překonaný hráč snaží svými pažemi zastavit protihráče, jedná se o „holding“.

"Blok do zad" - penalizace 10y
Je faul, při kterém hráč, který má v dané situaci blokovat, přistrčí protihráče ze zadu a tím mu znemožní ovlivnit hru.

"Facemask" - penalizace 15y + automaticky "first down"
Tento faul nastává v případě, kdy je hráč nesoucí míč složen držením za ochranou masku nebo za jakýkoliv otvor v helmě včetně její zadní části.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |