Půjčení auta - jaké jsou podmínky a na co si dát pozor


Je samozřejmé, že pokud auto v každodenním životě nevyužijete, je zbytečné si jej pořizovat. Občas však může nastat situace, která osobní vozidlo vyžaduje. Nebo se také může stát, že auto máte, ale je nepojízdné. Pro tyto případy existují služby na půjčení auta. Na co si však dát pozor při pronájmu?

Nejprve je samozřejmě důležité, za jakým účelem si auto půjčujete. Od toho se odvíjí různé důležité aspekty, které je nutné si pohlídat.

Osobní vozidlo

Ideální pro ty, jejichž auto je v servisu, je dlouhodobý pronájem auta. V dnešní době je již půjčování osobního vozidla na delší dobu cenově dostupné a součástí bývají i různé služby, například přistavení auta. Společnosti zprostředkovávající pronájem se nachází po celé České republice, nechybí ani půjčovna aut v Brně. Většinou je hlavním záměrem hledání nejlevnější autopůjčovna, nezapomeňte však také na další podmínky. 

Na kratší dobu pro ojedinělé případy existují ve větších městech online služby pro carsharing, u nichž lze půjčení zařídit během krátké chvíle i se zaplacením. Vhodné jsou však pouze na krátké trasy. Další možností je pak půjčení přímo od majitele auta, který využívá své vozidlo pouze v ojedinělých případech a může tak přivydělat jeho vlastnictvím a pomoci někomu v nouzi.

 

Půjčení dodávky

Nejčastějším důvodem pro půjčení dodávky je stěhování nebo převoz objemného nákladu. Tyto dodávky je možné řídit s klasickým řidičským průkazem typu B a často je součástí těchto služeb příslušenství ke stěhování. Společností v dnešní době funguje opravdu mnoho.

 

Půjčení autoplošiny

Kromě obyčejných vozů a dodávek existují také pronájmy autoplošin. Což jsou bezpečná a efektivní zdvihací zařízení pro práci ve výškách. Většinou se pronajímají pracovní plošiny různých konstrukcí pro vnitřní i venkovní použití s pracovní výškou 5,8 až 75 metrů.

Na co si dát pozor

Dálniční známka

Dálniční známka u půjčených automobilů by měla být platná, ovšem tento fakt je si třeba ověřit a to pouze v situacích, kdy služba zaručuje dálniční známku. V opačném případě je nutné dokoupit ji online na oficiálních stránkách. Pozor na bankovní převody, kdy připsání platby může trvat několik dní, a známka tak nemusí být platná ihned, jako v případě okamžitých online plateb.

Sankce

Stejně jako při podepisování jakýchkoliv smluv, i zde je třeba si pohlídat, co podepisujete. Pročtěte si podmínky včetně výše spoluúčasti. Ta je v případě krádeže či nehody potřebná, bývá stanovená na 10 % hodnoty vozidla. V lepších případech pak mohou společnosti nabízet nulovou spoluúčast a jiné výhody včetně připojištění. Zkontrolujte také pojištění a případně si připlaťte, obzvlášť při delších jízdách do neznámých míst.

Důležitým faktorem je také to, zda společnost povoluje pronájem auta do zahraničí vzhledem k dopravním a celním předpisům různých zemí. Někdy je třeba službu dokoupit.

Dokumenty

Kromě dálniční známky je třeba si zkontrolovat, zda se v autě nachází zelená karta a malý technický průkaz, případně další dokumenty. Běžně jsou uschovány za clonou či v přihrádkách, vyvarujete se tak zdlouhavému hledání až při silniční kontrole.

Stav vozidla

Nejdůležitější, na co si dát pozor, je kontrola stavu vozidla, než vyrazíte na cestu. Vše zdokumentujte nejlépe vyfocením z důvodu vymáhání cizích škod jak na začátku, tak při odevzdávání vozidla. Určitě je třeba také zjistit, kolik kilometrů s autem můžete ujet. Některé společnosti nabízí neomezený počet, některé však stanoví limit, který se nemusí vyplatit. Vždy je důležité zkontrolovat podmínky půjčoven aut.

zdroj foto: unsplash.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: Placená inzerce

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |