Za řídnoucí kštici možná může i nekvalitní životní prostředí


Za řídnoucí kštici možná může i nekvalitní životní prostředí

Zdroj: pixabay.com

Za to, že muži plešatějí výrazně více než ženy, mohou hladiny mužského hormonu testosteronu. Svou roli hraje i dědičnost, strava nebo zdravotní stav. Nicméně vědci přicházejí i s teorií, že za vypadáváním vlasů stojí také znečištěné životní prostředí naší planety. Souvislost nekvalitního životního prostředí s rizikem vzniku rakoviny či dalších civilizačních chorob už byla prokázána. Jestli má stále zhoršující se klima na Zemi vliv i na řídnoucí kštice, zjišťovala vědecká stduie, kterou financovala jihokorejská kosmetická společnost.

Vztah mezi znečišťujícími látkami ve vzduchu a vypadáváním vlasů by mohl skutečně existovat. Podle studie běžné znečišťující látky, které jsou přítomny ve vzduchu, snižují hladiny klíčových proteinů v pokožce hlavy. Pokud se každý den vystavujete jejich vlivu, množství těchto proteinů se snižuje. Konkrétně jde o čtveřici proteinů, které jsou zodpovědné za růst vlasů a jejich obnovu. Navíc studie naznačuje, že tyto negativní dopady narůstají ruku v ruce s nárůstem množství znečištění vzduchu. Z výzkumu vyplývá, že vypadávání vlasů více hrozí těm, co žijí ve velkoměstech nebo v blízkosti průmyslových objetků.

„Když byly buňky na lidské pokožce hlavy vystaveny běžným látkám znečišťujícím ovzduší, které vznikají např. spalováním fosilních paliv, byly hladiny buněk zodpovědných za růst vlasů a jejich retenci výrazně sníženy,“ uvedl Hyuk Chul Kwon, který výsledky výzkumu prezentoval.

K podobnému závěru došel před lety i vědecký tým z Londýnské univerzity. Vědci také hovořili o tom, že karcinogeny a toxiny z ovzduší mohou zabránit vlasům v růstu tím, že blokují mechanismy produkující protein, z nějž je vlas tvořený. "Myslíme si, že každý polutant (znečišťovatel), který se dokáže dostat do krevního oběhu nebo kůže a do vlasové cibulky, může oslabit její schopnost vytvořit vlasové vlákno. Existuje celá řada karcinogenů a toxinů, které tento proces mohou spustit," uvádí Mike Philpott, autor studie, která byla zveřejněna v časopise Journal of Investigative Dermatology.

Sami vědci ale upozorňují, že jejich výzkum má zatím jen laboratorní charakter a je třeba se tématem více a hlouběji zabývat, aby bylo možné dokonale pochopit, jak rychle mohou být lidé kontinuálně vystavení znečištěnému vzduchu touto skutečností ovlivněni i ve směru ztráty vlasů.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |