Etiketa stolování - základní pravidla
Chystáte se na schůzku do restaurace? Pak by vám neměl uniknout tento článek, kde si připomenete základní pravidla stolování ve společnosti. Chcete přece zanechat dobrý dojem, ne? Dnešní díl etikety stolování právě začíná.
V minulém díle, jsme vám představili, co je to etiketa a proč byste měli ovládat alespoň její základy. V dnešním díle se podíváme, jak se chovat u stolu a nevzbudit tak podezření, že jste ve společnosti omylem. Pravidla stolování a společenského chování v restauraci jsou kapitola sama pro sebe a pro mnohé muže je její návštěva velkou neznámou. Tak si ji projdeme pěkně krok po kroku.
Před samotným vstupem do podniku si nejspíš promítáte v hlavě zažité pravidlo, že dámy mají ve dveřích vždy přednost. Jediná výjimka je při vstupu do restaurace, kdy vchází první muž. Toto pravidlo má kořeny v minulosti, kdy muž chránil ženu svým tělem před případnou rvačkou, která by mohla uvnitř probíhat.
V dobré restauraci vám číšník vybere stůl a usadí vás na komfortnější místo, kolem kterého neprochází obsluha a podobně. Stůl byste si měli rezervovat předem. Jinak vám hrozí, že nastane trapná situace, kdy nebude v restauraci volno a budete pak muset hladoví bloudit ulicemi. A tomu se určitě raději vyhnete, pokud chcete zanechat dobrý dojem.
Po vstupu do restaurace se nesnažte uspořádat závod, kdo bude rychleji u stolu a nezapomeňte, že dáma má vždy přednost. Při usedání odsunete ženě židli od stolu a pak ji přisunete tak, aby mohla usednout. V případě, že vás ke stolu uvádí číšník, můžete s klidným srdcem přenechat tuto povinnost jemu. Až poté se můžete konečně usadit na své židli – a to buď naproti vaší partnerce nebo po její levici.
Pokud již sedíte u stolu a objednáte si víno nebo sekt, nezapomeňte, že skleničku musíte držet za její stopku a při ťuknutí se dívat dané osobě do očí (ano, do očí, pánové!). Pokud si objednáte něco tvrdšího (do této kategorie se řadí i vaše oblíbené pivo), skleničku pouze pozvednete.
Na stole objevíte látkový ubrousek, říkáte si, kam s ním? Hlavně si ho nesnažte uvázat kolem krku nebo zastrčit za límec. Vezměte ubrousek a položte si ho na klín (papírový ubrousek však na klín nepatří). Vidíte, právě jste úspěšně zvládli další krok.
Žena si z jídelního lístku vybírá sama, na co má chuť. Tady můžete projevit svou péči a něco jí doporučit (to ovšem neznamená, že se jí budete snažit něco vnutit!). Poté, co obsluha přinese jídlo, přemůžete se a ještě chvíli počkáte do chvíle, kdy žena začne jíst, teprve poté můžete započít s jídlem.
V lepších restauracích jste si nemohli nevšimnout, že se na stole vyskytuje více příborů, než běžně vidíte. A možná jste si zvykli, že na rohu, kde se pravidelně stravujete (někteří odvážlivci tomu mohou říkat restaurace), dostanete plastový příbor, jenž vám ke štěstí stačí. Nepanikařte a zapamatujte si snadné pravidlo - na jednotlivé chody se používají příbory postupně od vnějšího okraje směrem k talíři, na dezert pak vidličku a lžičku při horní hraně talíře (pro upřesnění se v jednom z následujících dílů zaměříme více na tuto problematiku).
Hlavu při jídle nesklánějte příliš k talíři pokud se zrovna nenacházíte v čínské restauraci, kde se skláníme nad hůlkami stejně jako to dělají i Číňané. Pokud dostanete jako přílohu chleba, nezapomeňte, že jej nikdy neukusujete, ale ulamujete sousta.
Další důležitou otázkou je, jestli můžete použít párátko. Mezi známými je to dovoleno (doufám, že není nutné připomínat, abyste si zakryli ústa dlaní), nicméně ve vybrané společnosti na jeho použití zapomeňte.
V dalším díle o etiketě stolování se zaměříme na situace, jak se zachovat, pokud se vám přihodí nějaká nehoda u stolu (spadlé jídlo, příbor…). Dále se dozvíte, čeho byste se měli během jídla vyvarovat.
Etiketa stolování - stručné shrnutí základních pravidel:
- muž vstupuje první do restaurace
- rezervací stolu předejdete možným problémům
- v restauraci pomůžete dámě s usazením ke stolu (v některých podnicích tuto úlohu přebírá číšník)
- během přípitku držte skleničku za její stopku (víno, sekt) a dívejte se dámě do očí
- látkový ubrousek patří na klín
- žena si z jídelního lístku vybírá sama, na co má chuť
- první začíná jíst dáma, muž chvíli počká
- během jídla nesklánějte hlavu příliš k talíři
- použití párátka je povoleno pouze mezi známými