Jak podpořit partnera, který trpí depresí
Ne každý instinktivně vytuší, jak zvládnout depresi někoho jiného. Deprese se projevuje u každého člověka odlišně, všechny však spojuje jedna věc – všichni z postižených se snaží, aby jejich depresivní nálady co nejméně zasáhly jejich blízké.
Deprese je chronické fyzické onemocnění s neviditelnými příznaky, je však velmi vážné. Je těžké jej popsat někomu, kdo tímto onemocněním nikdy netrpěl. Člověk trpící depresí má tendenci se oddalovat od svých blízkých. Cítí vinu, že se nedokáže dostatečně radovat se svým partnerem nebo s ním komunikovat.
U některých se může projevovat vztek bez jakéhokoliv důvodu, mohou trpět nespavostí či nezájmem o sex. Jak podpořit partnera trpící depresí?
1. Informace
Zjistěte si o depresi co nejvíce informací. Na internetu naleznete nepřeberné množství článků. Čím více budete vědět, tím méně vás budou překvapovat nečekané situace. Nepodceňujte závažnost onemocnění. Ubírá energii, produktivitu, optimismus i motivaci člověka.
2. Naučte se, co byste neměli říkat
Nikdy neříkejte člověku s depresí, že je toho na vás až příliš. Stejně jako se nemůžete ze dne na den vyléčit z rakoviny nebo cukrovky, to samé platí i pro depresi. Lidé trpící depresí už tak mají pocity viny a bezmocnosti. Pokud jim navíc řeknete, že je to na vás až moc, jen u nich prohlubujete pocity provinění.
3. Nikdy to neskrývejte
Nikdy nepřispívejte ke stigmatu tím, že budete skrývat nálady svého partnera. Pokud mají špatný den, mají špatný den. Tím, že se to budete snažit skrýt, jen přispíváte k pocitům hanby a méněcennosti. Není nic, za co by se měli stydět. Je to jen špatný den, ne špatný život.
4. Komunikace
Komunikujte spolu. Komunikace je klíčová. Nepředpokládejte, že váš partner automaticky ví, že vám na něm záleží. Nepředpokládejte, že nemusíte nic říkat nebo se ptát, jak se má. Řekněte jim, že vám na nich záleží, že je milujete, zeptejte se jich, jak můžete zlepšit jejich den. Potřebují vědět, že jste na jejich straně.
Čtete také
5. Léčba a terapie
Léčba a terapie hrají obrovskou roli v životě lidí trpících depresí. Pokud váš partner dochází na terapii, ujistěte se, jak ji zvládá a zdali nepotřebuje pomoc či doprovod. Jsou dny, kdy bude těžké se sám sebe přinutit odejít z domu.
Pokud bere prášky, vždy se diskrétně ujistěte, že si vzal svou denní dávku. Nebudou se cítit, jako že je kontrolujete. Naopak. Budou vědět, že vám na nich záleží. Jestliže si všimnete, že se deprese vašeho partnera zhoršuje, možná byste mu měli navrhnout změnu léků.
zdroj foto: pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!