Nejvíc jsme spokojení, když máme hodně spánku, sexu a dobré sousedy
Přemýšlíte nad tím, jak sebe sama učinit šťastným? Co k tomu všechno budete potřebovat? Už nemusíte, vědci to udělali za vás. Stačí přečíst si následující řádky. Jejich závěry se vám budou líbit. Podle studie Oxford Economics je ke spokojenému životu nejdůležitější dobrý spánek, sex, jistota pracovního místa, zdraví blízkých příbuzných a také pokec se sousedy.
Instituce napojená na Oxfordskou univerzitu provedla unikátní výzkum s National Centre for Social Research a k ruce si kromě více než osmi tisícovek britských mužů a žen vzala i nový indikátor životní spokojenosti (Wellbeing Index). Vycházel z otázek, které prozkoumávaly šedesátku odlišných aspektů životů respondentů.
Nakonec vědci zařadili dobrovolníky podle jejich reakcí na škálu od nuly, která znamenala absolutní nedostatek spokojenosti, do stovky, která byla vyhrazena pro nejspokojenější životy. Většina respondentů se přitom usadila mezi hodnotami 55 a 75. Dvacet procent dobrovolníků dosáhla na nejvyšší skupinu, která se pyšnila hodnotou 72 až 92. Přesný průměr pak sahá k 62,2.
Čím starší, tím spokojenější
Vědci však zkoumali především to, na čem spokojený život závisí. Zabývali se například i tím, jestli má na spokojenost vliv věk. Přál byste si být mladší? Nesmysl. Lidé starší pětapadesáti let, a především ti starší pětašedesáti, jsou přitom se svými životy výrazně spokojenější než mladší. A polovinu lidí, kteří se na stupnici životní spokojenosti dostali nad hodnotu 65, tam podle vědců vynesl právě a pouze jejich věk.
Nejsilnějším indikátorem spokojenosti je podle autorů studie kvalitní spánek. Většina z těch respondentů, kteří vykázali nejvyšší skóre indexu spokojenosti, prohlásila, že se po spánku cítí odpočatá v 60 procentech případů. Naopak ti, kteří okupovali spodních dvacet procent umístění na žebříčku, se odpočatě cítilo jen výjimečně nebo nikdy.
Velký vliv na spokojenost života má i dobrý sex. Právě respondenty, kteří byli se svým sexuálním životem spokojeni, najdeme na špici žebříčku životní spokojenosti. Na jeho vrcholku se ke spokojenému sexu přihlásilo 63 procent lidí, zatímco v celé populaci to mohlo tvrdit jen 35 procent respondentů, upřesňuje server independent.co.uk.
Mysleli jste si, že ke spokojenosti potřebujete hodně peněz? Tak docela to pravda není. Spíše než výše příjmu vnese do našich životů klid jistota pracovního místa. Mezi těmi, kdo došplhali na žebříčku spokojenosti nejvýš, se 43 procent chlubilo velmi vysokým bezpečím pracovního místa.
Na životní spokojenost mají vliv i vaši sousedé, přesněji vztahy, které s nimi pěstujete. Typická osoba konverzuje se sousedy pouze jednou či dvakrát do měsíce. Jenže ve skupině z čela žebříčku životní spokojenosti si se sousedy povídá téměř 70 procent respondentů jednou dvakrát týdně, dodává server Business Insider.
„Analýza odhaluje, že ve světě, který nebyl nikdy propojenější, než je dnes, zůstává bohatství našich vztahů a podpůrných sítí největšími určujícími činiteli toho, jak se cítíme. A je to oblast našich životů, v níž můžeme konat a provést změnu,“ cituje list Huffington Post Iana Mulheirna z Oxford Economics.
Co naopak ve spokojenosti nehraje roli vůbec? Tak například to, jestli respondenti bydleli ve vlastním domě, nebo zda byli podnájemníky. Podobně není podstatné množství volného času a ani doba, kterou trávili na sociálních sítích.
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!