MENU - zobrazit / skrýt

Nepustíte mobil z ruky? Možná už jste závisláci


Nepustíte mobil z ruky? Možná už jste závisláci

Zdroj: pixabay.com

Málokdo z nás dnes nenosí v kabelce nebo v kapse mobilní telefon. Stal se z něj náš nerozlučný kamarád. Jenže stejně jako to platí například o ohni i mobil je dobrý sluha, ale může být i zlý pán. Vědci například zkoumali, kolikrát denně jej odemkneme, abychom se podívali, jestli po nás někdo netouží. V některých případech to zkrátka už hraničí se závislostí.

Vědci si ovšem položili otázku, kolikrát denně svůj mobil odemknete, abyste si zkontrolovali zda vám nepřišla SMS, zpráva na Messengeru nebo e-mail. A výsledky byly překvapivé. V průměru si telefon odemkneme až 80x za den.

Začátkem dubna, datový analytik Ben Barjarin tvrdil, že průměrný uživatel odemkne svůj iPhone 80x za den. Toto číslo vzápětí potvrdila i samotná firma Apple, která uvedla, že pro současné uživatele je naprosto normální kontrolovat si často své telefony. Barjarin dále tvrdí, že v průměru lidé odemknou svůj telefon každých 11 minut. “ Je však takové údaje brát s rezervou. Někteří náruživější uživatelé mobilních telefonů jej za den odemknou až 130x.“

Pokud chcete zjistit, kolik času trávíte na mobilním telefonu, pak stačí otevřít aplikaci Nastavení a kliknout na Možnosti baterie. Lze zároveň zjistit, jaké aplikace jste v daný den použili.

Chytré telefony a další mobilní zařízení mění svět a s ním také sociální chování mezi lidmi. Schválně se rozhlédněte po restauraci. Kolik lidí má připnutý zrak k modře zářícím krabičkám a své spolustolovníky ignoruje? Je jich dost a dost možná, že patříte mezi ně. Dá se poznat, že jste na mobilu závislí? A kdy vlastně taková závislost začíná? Už se tím zabývají i nejrůznější studie, podle nich může být závislost na mobilu stejně vážná jako na alkoholu nebo na cigaretách. Závislost "postihuje" především mladší generaci, ti starší přece jen dávají přednost klábosení u piva nebo kávy  před ťukáním podivných zkratek či emotikonů do elektronických udělátek.

Nový americký průzkum společnosti Common Sense Media ukázal, že každý druhý z dotázaných náctiletých jedinců se cítí být závislý na svém mobilním zařízení a 59 % dotázaných rodičů se obává, že jejich děti jsou závislé. Průzkum dále zjistil, že 72 % všech dotázaných cítí potřebu odpovídat na textovky a zprávy ze sociálních sítí okamžitě a 80 % z nich kontroluje svůj telefon každou hodinu.

Příznaky závislosti

- nervozita, když nemáte telefon při ruce
- neustálé kontrolování, zda jste neobdrželi zprávu
- nutkání okamžitě na zprávy reagovat
- panika při zapomenutí nabíječky na telefon
- nervozita v místech bez signálu
- lidé kolem vás si už stěžují na vaše časté používání telefonu
- panický strach z toho, že telefon ztratím

Podle průzkumu 68 % dospělých Američanů umísťuje svůj mobilní telefon před spaním na noční stolek k posteli, aby ho měli kdykoli po ruce. Používáte mobilní telefon, když se nudíte? Euforie je vzrušení nebo napjaté očekávání, které pociťujete těsně předtím nebo bezprostředně po použití vašeho mobilního telefonu. Zavalí vás vlna vzrušení a okamžitě všeho necháte jakmile uslyšíte známý tón nebo vibraci oznamující příchozí textovou či emailovou zprávu?

Jak se bránit závislosti na mobilu?

- zprávy na mobilním telefonu nečtěte před osmou hodinou ranní
- občas vypnout zvonění a vibraci
- scházejte se s živými lidmi kolem vás
- pokud jste ve společnosti, přijímejte jen důležité hovory a vyřiďte je rychle    
- zkuste být bez telefonu alespoň pár hodin denně
- na noc ho odložte do jiného pokoje  

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ

ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE