Operace očních víček se týká často také mužů
Plastická operace se stala naprosto běžnou součástí života nejen u žen, ale v poslední době také u mužů. Důvodů, stejně jako druhů plastické operace může být několik. Podívejme se tedy podrobněji na plastickou operaci očních víček.
Devětapadesátiletý pan Karel pracuje jako ekonom v jedné pražské firmě. S postupujícím věkem mu ochabovala kůže horních víček a převisy, které se objevily, mu začaly působit velké zdravotní potíže. Problémy s viděním se zhoršovaly, prohluboval se pocit únavy z těžkých víček a stupňovala se bolest hlavy. Začaly se také objevovat výrazné "pytle" pod očima, což mi také nepřidalo na výrazu tváře, který neodpovídal mému věku ani kondici. A tak se pan Karel rozhodl. Obrátil se na doktora Topinku z Lékařského domu Praha 7 a prostě si nechal oční víčka operovat. Dnes je spokojený a žije naprosto normálním životem. A hlavně, cítí se mnohem lépe duševně. A stejný proběh prožila i paní Alena. Ta dnes vypadá o deset let mladší a stejné problémy, jaké měl pan Karel, odezněli i u ní.
Jenže tu byl ještě jeden problém: pan Karel se příšerně bál skalpelu. Pak mu tedy zbývalo jediné řešení. Operace očních víček laserem. Metoda zaručuje, že nezůstanou žádné jizvy a pokožka získá nejpozději do měsíce svoji původní barvu.
"Zákrok je co nejšetrnější vůči pacientovi. Provádí se v krátkodobé narkóze, která trvá jen asi třicet minut," uklidňuje strachující se pacienty MUDr. Hubert Topinka z Lékařského domu Praha 7, kde na tyto operace mají speciální pracoviště. Zákrok v sobě nenese prakticky žádná rizika. Ze sedmi set operací se pouze ve třech případech objevily tukové váčky znovu.
Při laserové operaci očních víček se odstraňují i vrásky kolem očí. Působením paprsku dojde v hlubokých vrstvách kůže k takzvanému bioefektu, tedy ke zvýšené produkci elastinu a kolagenu. Proto je po zákroku kůže pružná a hladná.
Hojení trvá sedm až deset dní, a lehké začervenání, které v některých případech na obličeji zůstane, do měsíce zmizí. Přesto týden po operaci není záhodno vytáhnout paty z domu. V úvahu nepřipadá ani žádná fyzická námaha, sportování nebo jen prosté uklízení. Také sledování televize není vhodné, stejně jako zevlování do obrazovky počítače. Nedoporučuje se ani četba, a když, tak jen opatrně a krátce. První týden by měl pacient pokud možno ležet s malou podložkou pod hlavou. Vstávat by měl jen pokud je to pravdu třeba. "V druhém týdnu už je možná běžná zátěž, ale například s pobytem na slunci bez brýlí bych také příliš nespěchal," upozorňuje lékař. "Proto je vhodnější operaci očních víček podstoupit raději na podzim nebo v zimě."
"I když je hojení individuální, stejně jako u jakéhokoliv jiného zákroku, neznamená laserová operace prakticky žádné zatížení ani pooperační rizika či komplikace," zdůrazňuje MUDr. Hubert Topinka.
Pro koho je tedy operace víček laserem vhodná? Především pro pacienty s výrazně změněným tvarem očního víčka, kteří však nemají extrémní nadbytky kůže. Doporučuje se také osobám mladším sedmdesáti let. Laser je vhodný pro asi 80 procent pacientů, pro zbývajících 20 procent je vhodnější klasická metoda.
Jak dlouho operace trvá:
Horní víčka - klasická: 50 až 60 minut
Dolní víčka - klasická: 1 hod. 15 minut
Dolní víčka - laserová: 30 minut
Kombinovaná: laser s face-liftem: 2 hod. 30 minut
A kolik to všechno stojí?
Dolní víčka laserová (transkonjunktivální): 18 000 Kč
klasická: 10 000 Kč
Horní víčka
klasická: 8 000 Kč
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!