Používání GPS škodí vašemu mozku, uvádí nová studie


Nový výzkum přišel s nečekaným závěrem. Podle něj při používání navigace dochází k „vypnutí” části mozku, která odpovídá za orientaci v prostoru. 

Obejdeme se ještě bez navigace?

Používání navigace především při cestování je prakticky nevyhnutelné. Máte přehled o tom, kam jedete, kdy tam dojedete, jste informováni o uzavírkách či kolonách. Také díky GPS nepochybně klesl počet rozvodů a věčných dohadů nad mapou, na které křižovatce jste měli odbočit.

Nečekaný výsledek nové studie

Vědci však přišli s nečekaným zjištěním. Nová studie, publikovaná ve vědeckém časopise Nature Communications, zkoumala 24 dobrovolníků, kteří měli najít správnou adresu na virtuálním modelu čtvrti Soho v centru Londýna. Studie zkoumala činnost v hipokampu (část mozku, která se používá pro paměť a navigaci), a prefrontálním kortexu, (část mozku, která se používá při plánování a rozhodování).

Výzkumníci zjistili prudký nárůst aktivity v obou částech mozku, když dobrovolníci hledali cíl cesty bez použití techniky. Naopak nebyla zaznamenána žádná aktivita, když používali GPS.

Toto zjištění jen podporuje předchozí studii, která zaznamenala větší aktivitu v hipokampu u londýnských taxikářů, kteří se učí místní ulice. A naopak žádnou aktivitu u řidičů používajících navigace.

Stručně řečeno, pokud používáte GPS, váš mozek se neučí, jak zpracovávat instrukce, což hipokampus dělá simulací různých tras. Takže příště, až budete hledat vaší destinaci, nechte svůj mozek pracovat.

Jak často se spoléháte na navigaci?

 

zdroj foto: foter.com

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2025 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |