MENU - zobrazit / skrýt

Správa financí v rodině: ženy hledají informace a muži rozhodují


Není to tak dávno, co jsme si nedokázali představit rozdělení rolí v domácnosti jinak, než že by muži obstarávali obživu, zatímco ženy pečovaly o domácnost a děti. Od té doby se však mnohé změnilo. Většina žen chodí do práce a muži už nejsou jediní, kdo do rodinného rozpočtu přináší peníze, a tím pádem ani nejsou sami, kdo má na starosti hospodaření s nimi.

Rozdělení financí dnes obvykle řeší partneři společně, zejména pokud mají jeden bankovní účet, kam chodí obě výplaty. Navzdory partnerské rovnocennosti však stále existují určité zažité vzorce finančního chování, které jsou ve spoustě domácností prakticky neměnné. Pojďme se na některé z nich podívat, abyste mohli posoudit, zda to tak funguje i u vás doma.

Muži rozhodují o důležitých finančních krocích

Vzhledem k výsledkům průzkumu poradenské společnosti Partners, který proběhl v roce 2012, se muži ve světě financí vyznají výrazně lépe než ženy a také to o sobě vědí - více než polovina dotázaných mužského pohlaví si tyto schopnosti s jistotou přiznala. Díky tomuto sebevědomí na sebe většinou přebírají zodpovědnost, když dojde na jednání s finančními institucemi, jako jsou třeba banky nebo leasingové a hypoteční společnosti. 

Schopnost orientace na finančním trhu svým mužům připsalo celých 16 % žen, což jen potvrzuje, že rozhodnutí týkající se hlavního toku financí převážně nechávají na svých partnerech. Prvotní domluva o tom, zda si partneři vezmou auto na leasing, hypotéku nebo půjčku před výplatou, je sice společná, ale jakmile dojde na výběr konkrétního produktu a jeho sjednání, vstupují na scénu především muži.

O čtyři roky mladší průzkum UniCredit Bank navíc ukázal, že muži většinou disponují většími prostředky na svém bankovním účtu než ženy, a to zhruba o polovinu. Na kontě však mají nejen více peněz, ale také dluhů. Nejenže je půjčování u žen méně časté, ale když už se k němu odhodlají, obvykle se spokojí částkami, které jsou v průměru o dvacet tisíc korun nižší než u mužů. 

Je však třeba také zmínit, že větší zadlužení mužů je často způsobené také tím, že půjčky, kreditní karty a kontokorenty v mnoha případech sjednávají svým jménem, i když jsou tyto produkty ve finále společné. Také často platí spoustu účtů za celou rodinu. Příkladem mohou být společné dovolené, návštěvy restaurací nebo běžné služby, jako je internet, mobilní telefony či kabelová televize.

Ženy mají větší přehled o běžných výdajích

Možná to zatím vypadá, jakoby to byli pouze muži, kdo má v domácnosti rozhodující slovo. Ani ženy ale nezůstávají pozadu, jen se většinou tolik nestarají o takzvané velké finance. Ženskou doménou bývají především běžné výdaje, jako jsou například nákupy potravin či drogerie pro domácnost. V jejich cenách se často také mnohem lépe vyznají, jelikož tyto pochůzky samy vykonávají.

Jedním z hlavním důvodů, proč ženy obvykle disponují menšími sumami peněz, by mohl být také fakt, že navzdory rovnocennému rozdělení rolí stále vydělávají méně. Jejich výplaty bývají v průměru o 22 procent nižší než u mužů, což představuje třetí největší rozdíl v rámci evropských zemí - hned po Rakousku a Estonsku.

Co se týče samotné organizace toku peněz, partneři většinou mívají osobní účty rozdělené. K tomu mívají sjednaný společný spořící účet nebo stavební spoření, kam si pravidelně odkládají na svou budoucnost. Společně se také domlouvají na financování dražších věcí, jako jsou například nové domácí spotřebiče, které hradí buď rovným dílem nebo z úspor, které si dohromady průběžně tvoří.

zdroj foto: pexels.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: Placená inzerce

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ

ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE