MENU - zobrazit / skrýt

Staňte se šperkem nebo hnojivem. Je libo netradiční pohřeb?


Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

Zdroj: pixabay.com

Ano, i pohřebnictví není nic jiného než kšeft. A protože někteří už asi opravdu nevědí, do čeho investovat, zvyšuje se i poptávka po netradičních pohřbech. Rakev nebo urna už je zkrátka okoukaná. U nás lidé chtějí být třeba pohřbeni do kořene stromů v lese nebo vsypáním zpopelněných ostatků do řeky.

Zákon o pohřebnictví u nás umožňuje pouze dva způsoby pohřbení – uložením do hrobu či hrobky na veřejném pohřebišti, nebo zpopelněním v krematoriu. Zatímco nezpopelněné pozůstatky není dovoleno pohřbít jinde než na hřbitově, u zpopelněných pozůstatků lze zvolit i jiné místo. Jestliže tedy někdo za svého života projeví přání, aby jeho zpopelněné ostatky byly vyspány do řeky, a příbuzní jsou ochotni takové přání respektovat, nejde o porušení zákona o pohřebnictví, ani o narušení piety a důstojnosti nakládání s ostatky. Správci vodních toků proti vsypání zpopelněných ostatků do řeky většinou nic nenamítají, pokud nedojde k narušení přírodního prostředí a k ohrožení zdravotní nezávadnosti vody. Někteří jdou však ještě dál, určitou roli v tom hraje i víra a zcela jistě finance.

Co se stát po smrti diamantem?  

Například američtí novokřtěnci přišli s elegantním způsobem uchování památky po zesnulém. Je to jednoduché, pár uncí popela, který zůstane z nebožtíka po klasické kremaci, je v rámci sedmistupňového vysokotlakého procesu zpracováno do podoby technického diamantu. Není to žádný velký valoun, vlastně jen několikakarátový střípek, vhodný k zasazení do vlasové sponky nebo ozdobného manžetového knoflíku. Zesnulého tak však můžete vy i vaši potomci brát s sebou do společnosti. A kolik to stojí? V průměru 600 tisíc korun, existují však i levnější varianty. Pohřební společnosti mají v nabídce i prsteny s vlysem otisku prstu zesnulého nebo bižuterii se zataveným vzorkem popela.

Pohřeb do moře

Pohřeb do moře je všeobecně spjat s vojáky či námořníky. Dnes vám ho za státní peníze zajistí služba v armádě některého přímořského státu. Ve Velké Británii na to ani nemusíte sloužit přímo u maríny, stačí jen projevené přání a doložená služba zemi. V některých státech o vyplavené nebožtíky nestojí a tak nabízejí kompromis. Nepohřbívá se tělo ale popel. Na Floridě můžete uložit své zpopelněné ostatky do duté betonové struktury, která se působením mořských korálů za čas sama stane útesem. Společnost Eternal Reef dokonce nabízí i variantu tvorby rodinných útesů, které simulují celé hrobky. Čtyřmístný útes pro věčný klid přijde v přepočtu na 180 tisíc korun.

Posmrtná cesta vesmírem

Nesplnil se vám dětský sen stát se kosmounautem? Do vesmíru se můžete vydat po smrti. Stačí si našetřit cca 300 tisíc. Váš popel napěchují do krabičky velikosti rtěnky a vyšlou vás do vesmíru. Průšvih je, že vystřelený objekt je gravitací přitažen zpět a shoří v atmosféře. 

Zmrazit a vrátit do života

V praxi však není ani tak složité mrtvé tělo důstojnou formou zamrazit, ale v ledovém stavu ho uchovat. Zatímco hloubkové zmražení tkání zesnulého formou obřadu přijde v průměru na 700 tisíc korun, jejich uchování po dobu jednoho roku stojí dalších 3,7 milionu korun. Kritici upozorňují na fakt, že „zprovoznění“ hloubkově zmraženého organismu by bylo kvůli poškození tkání extrémně nízkými teplotami krajně nepravděpodobné.   

Můžete se po smrti stát hnojivem

Vaše ostatky neskončí v dřevěné rakvi, ale v organické kapsli, která bude sloužit jako výživný substrát pro kořenovou sazenici stromu. Celý stromový bal z nebožtíka uloženého do kapsule ve fetální pozici, tedy v poloze plodu v lůně matky, si můžete zasadit, kde je vám libo: na zahradě, v lese nebo na louce.

Nabídněte své tělo lékařům a vědcům

Pro materialisty je tělo jen opotřebovaná schránka a proč ho tedy nepoložit na oltář vědy. Třeba právě vaše vnitřní orgány pomohou k objevení průlomového léčiva nebo se na nich zaučí budoucí vynikající lékař.

Jiným způsobem rozloučení se s mrtvým je částečné balzamování. Od šedesátých let se může na přání rodiny tělo zesnulého upravit tak, aby výraz tváře byl klidný, a kůže měla určitý odstín a pružnost. Krev je proto nahrazována aseptickým roztokem a pro náročnější je v západoevropských zemích k dispozici i dlouhotrvající balzamování. Mnoho rodin ve Francii si úpravy těl objednává. Cena za částečné balzamování není nijak vysoká, pohybuje se okolo několika tisíc korun.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek
pixabay.com

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ

ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE