MENU - zobrazit / skrýt

Tipy, jak zateplit starý dům nebo byt a ušetřit!


Vhodným zateplením je možné výrazně ušetřit! Přečtěte si, jaké jsou v současné době možnosti zateplení starších domů či bytů a jaký je technologický postup zateplení budov. Rovněž poradíme, jak zateplit starý dům/byt a výrazně tak ušetřit na výdajích za vytápění.

Úspora na drahých energiích aneb proč se vyplatí zateplování budov?

Zateplení panelového i cihlového domu se z dlouhodobějšího hlediska finančně vyplatí. V případě zateplení fasády dochází k úspoře 20 až 30 procent nákladů na vytápění. Dojde-li společně se zateplením fasády i k zateplení střechy, stropu a podlah nebo k zasklení balkonu a lodžie a zároveň k výměně starých oken i dveří – pak už jsme na úspoře 50 až 70 procent!

Jak zateplit fasádu správně a bez chyb?

Zárukou úspěchu je svěření zateplení fasády a dalších částí budovy do rukou solidní společnosti. Ta zkontroluje a opraví poškození vnějšího pláště budovy a odborně namontuje zateplovací systém, čímž původní plášť panelového nebo cihlového domu ochrání před vlivy počasí. Tím nejenže dojde k již zmiňované úspoře na vytápění, ale rovněž se prodlouží životnost domu. Je-li zateplení provedeno kvalitně a následně probíhá doporučená údržba – pak až o 30 let!

Kromě toho se zlepší celkový komfort – dojde k tepelné regulaci (v létě bude uvnitř domu menší horko, v zimě se naopak v budově lépe udrží teplo). Navíc zateplení rovněž slouží jako zvuková izolace, která tlumí hluk zvenčí.

Jaký je postup při zateplení domu?

Pokud se přesto rozhodnete pro zateplení domu svépomocí, pak byste měli postupovat následovně:

Před instalací je nutné zjistit, jaký izolační materiál je pro daný dům nejvhodnější. Existuje několik typů izolačních materiálů, přičemž mezi nejběžnější patří fasádní polystyren a minerální vata. Hlavním kladem minerální vaty je větší odolnost vůči ohni. Naopak polyesterová izolace je výjimečně měkká a neobsahuje prachové částice, což z ní činí mimořádně vhodnou volbu pro alergiky.

Technologický postup zateplení fasády polystyrenem

Nejprve je zapotřebí zkontrolovat fasádu – například odstranit nerovnosti a celkově posoudit množství práce. Na fasádě by také měly být opraveny všechny odhalené dutiny a praskliny.

Po přípravě podkladu následuje ošetření povrchu penetračním nátěrem a založení zateplovacího systému pomocí speciální hliníkové lišty.

Poté na řadu přichází lepení polystyrenu pomocí lepícího tmelu nebo montážní pěny. Po nalepení izolačních desek dochází ke kotvení polystyrenu talířovou hmoždinkou. V dalších fázích dochází k přebroušení polystyrenu a vypěnění spár izolační pěnou, instalaci fasádních profilů a lišt, přidání výstužné – tzv. armovací vrstvy, penetraci před nanášením finální omítky a konečně omítnutí nově zateplené fasády.

Jak probíhá zateplení fasády vatou?

V případě zateplení pomocí minerální vaty je postup následující:

  • Příprava podkladu

  • Založení fasády

  • Lepení desek

  • Kotvení hmoždinkami

  • Ochrana hran a izolace při montáži

  • Penetrace podkladu

  • Vyztužení základní vrstvy

  • Omítnutí fasády

Co vše se vyplatí zateplit?

Zateplení domu se netýká pouze obvodového pláště, pro co největší účinnost je důležité věnovat pozornost také zateplení podlah a střechy. Rovněž se vyplatí zateplit staré dveře a vyměnit netěsnící okna. Zateplit však lze i lodžii nebo balkon. O zateplení fasády už byla řeč, pojďme se podívat na ostatní části domu.

Zateplení střechy

Nezateplenou střechou uniká i více než 12 % tepla! Při zateplování obvodového pláště starého domu je tak nutné zvážit, zda se vyplatí rovnou zateplit i střechu.

Zateplení stropu

Dalším místem, kudy uniká velké množství tepla – jsou stropy. Teplý vzduch je lehčí než vzduch studený – stoupá ke stropu a proudí směrem ven. Je tak důležité tepelně izolovat strop, což se obvykle provádí foukáním do půdních meziprostor nebo do dutin.

Zateplení podlah

Zatímco v případě novostaveb bývají podlahy automaticky zatepleny, stejnou péči by si zasloužily i starší domy. Úspora může být značná – podlahou totiž uniká až 10 procent tepla!

zdroj foto: pixabay.com, pxhere.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: Placená inzerce

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ

ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE