MENU - zobrazit / skrýt

Tykáte si s žehličkou a vařečkou? Ve španělské škole učí kluky ekonomice domácnosti


Tykáte si s žehličkou a vařečkou? Ve španělské škole učí kluky ekonomice domácnosti

Zdroj: pixabay.com

Rovnost mezi mužem a ženou. Na toto téma se zaníceně píše i hovoří, debatující se přou o to, jestli je potřeba, aby obě pohlaví měla rovnost naprosto ve všem a nebo jestli opravdu některé záležitosti nemají být vyhrazeny jen ženám a jen mužům. Každopádně není od věci, aby se vlastně každý rozhodl sám a vůbec nevadí, když zástupce jednoho pohlaví zjistí, jak těžké nebo lehké jsou práce a činnosti kvůli stereotypům určené tomu druhému pohlaví. V jedné ze španělských škol tak začali chlapce vyučovat ekonomice domácnosti.

Škola Colegia Montecastelo v severošpanělském městě Vigo, přesnějí její vedení, přešlo od teorií k praxi a v osnovách se objevily hodiny šití, vaření, žehlení nebo třeba i výměna povlečení. Začala chlapce vyučovat tzv. ekonomiku domácnosti – tedy veškeré činnosti, které s chodem běžné domácnosti souvisí. Odezvu to mělo skvělou a údajně se přijdávají i další instituce.

Hodiny jsou nabízeny studentům – zejména chlapcům – proto, aby si začali utvářet hodnoty týkající se rovnosti žen a mužů. Chtějí tak i v praktické rovině narušit stigma, které se k provádění těchto činností pojí. Běžně totiž chod domácnosti spočívá na bedrech žen a muži jsou považování za ty, kteří vydělávají. Muži si pak v případě, že o ženu přijdou, vůbec nevědí s domácností rady.

Škola začala ekonomiku domácnosti vyučovat v roce 2018. Stalo se tak u příležitosti hledání způsobu, jak by škola mohla podporovat principy rovnosti žen a můžu mezi studenty. Studenti narozdíl od jejich rodičů zpočátku z hodin žehlení a vaření nadšení nebyli, nicméně podle slov učitelů jejich odpor začal po pár hodinách mizet. Zjistili, že se skutečně jedná o činnosti, které mohou dělat jak ženy tak i muži. Mnozí chlapci měli například žehličku v ruce poprvé v životě. Pro učitele jsou hodiny pobavením ale hlavně poučením a pozitivní odezvou jsou potěšeni.

Kromě typicky ženských prací se však v hodinách chlapci ale i dívky učí základy truhlařiny, zednických prací a instalatérských a elektrikářských dovedností. Předměty učí zaměstnanci školy ale i někteří dobrovolníci z řad rodičů současných studentů.

Faktem je, že hodiny domácích prací nakonec oceňují i sami studenti. „Nejdřív jsem si myslel, že je to celé hloupý vtip. Nakonec mám ale pocit, že mi tyhle hodiny pomohly uvědomit si, kolik práce musí rodiče vynaložit, aby udrželi domácnost v chodu,“ tvrdil jeden ze studentů.

Ti starší si hodiny dílen a domácích prací pamatují i z českých škol. V té španělské je rozdíl v tom, že do dílny i kuchyně míří jak chlapci tak i dívky, není to rozdělené.

Zdroj: lui.cz, brightside.me, shareably.net

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ

ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE