Vědci tvrdí, že čím jsme starší, tím jsme sympatičtější ke svému okolí a také méně neurotičtí
Taky si představujete typického důchodce věčně naštvaného na všechny a na všechno? Vědci přišli se zcela opačným zjištěním. Tvrdí, že s věkem se stáváme milejšími a také ohleduplnějšími.
Změny v mozku souvisejí se změnami osobnosti
Nedávná studie zkoumala mozek a jeho změny u celkem 500 lidí. Vědci zjistili, že tyto změny souvisejí se změnami osobnostni. Lidé jsou s přibývajícím věkem sympatičtější, více ohleduplní, spokojení a méně neurotičtí a náladoví.
Takže ano, ve skutečnosti jsme milejšími k našemu okolí s přibývajícími roky, na rozdíl od obecného přesvědčení, že lidé se v pozdějším věku cítí více nespokojeni. Studie také spojuje změny ve struktuře mozku s otevřeností a ohleduplností.
Profesor Nicola Toschi, jeden z výzkumníků, říká: „Samozřejmě, že jsme neustále ovlivňováni našimi zkušenostmi a životním prostředím, ale skutečnost, že vidíme jasné rozdíly ve struktuře mozku, které jsou spojeny s rozdíly v osobnostních rysech, naznačuje, že jsou tyto změny součástí naší genetiky.“ Dále dodává: „Toto zjištění nám také pomůže v tom, že rozdíly v osobnostních rysech mohou být odhaleny včas během vývoje, například u batolat nebo kojenců.“ Výzkum by mohl také pomoci při diagnostice osobnosti a duševních poruch.
Doktor Luca Passamonti, další z výzkumníků, uvádí: „Spojení mezi strukturou mozku a základními osobnostními rysy, je zásadním krokem ke zlepšení porozumění spojení mezi mozkem a poruchami nálad, kognitivních funkcí nebo chování.“
Myslíte si, že jste s přibývajícím věkem milejší ke svému okolí a méně nervózní? Nebo naopak?
Čtete také
Jedna americká studie zjistila, že lidé po dosažení 50 let se cítí v práci šťastnější.
zdroj foto: pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!