Ženšen ji vzruší, ústřice ne. Afrodiziaka pod lupou vědců
Jste spolu s partnerkou už delší čas a přemýšlíte, jak zpestřit vaše společné chvilky? Jak znovu zažehnout vášeň a jiskru. Bloumáte sexshopem a nebo klikáte na e-shopy a hledáte něco jako afrodiziakum. Co by ji rozpálilo a vy jste si užil vášnivou noc. Otázka je, která afrodiziaka jsou ta nejúčinější a jestli to všechno vlastně není jen bublina, díky které obchodníci futrují svá bankovní konta. Pojďme se nyní podívat na přírodní afrodiziaka. Která fungují a která ne?
Afrodiziaka podrobili testu autoři studie publikované v magazínu International Society For Sexual Medicine a jejich výzkum byl více než rozsáhlý. Do meta-analýzy zařadili nejrozličnější produkty, které jsou spojovány s afrodiziakálními účinky. Vědci seskládali dohromady všechny dostupné studie, které se jim věnovaly, a ohodnotili, jak z nich produkty vyšly, jak co se týče svých účinků na vzrušení, tak jde-li o jejich bezpečnost.
Výsledky nepřekvapily, vybízejí k ostražitosti a střízlivosti. Začněme těmi neúspěšnými podpalovači vášně. Mezi poraženými jsou ústřice, o jejich účincích se pějí přímo erotické epopeje. Sexuální moc se jim přisuzuje především kvůli obsahu zinku, který je potřeba k produkci testosteronu, a aminokyselin a serotoninu, látek, které hrají roli při reakci na rozkoš. Autoři studie však zůstávají na zemi: zdůrazňují, že afrodiziakální účinky ústřic nepotvrdila žádná studie.
Podobně neúspěšně odešla z jejich prověrky například čokoláda. Vědci sice připouštějí, že i ona obsahuje látky, které jsou spojovány s vyšší hladinou serotoninu. Namítají však, že když předchozí studie porovnávaly sexuální funkce konzumentů čokolády s těmi, kdo ji nejedli, neshledali žádný rozdíl. Afrodiziakální účinky čokolády jsou mýtem.
Další, který neprošel, byl med. Neexistuje žádná seriózní studie o afrodiziakálních účincích medu. Vědci dokonce přímo varují před „šíleným medem“, z Turecka, který se prodává jako sexuální stimulant. Produkuje se ze speciálního nektaru a své renomé podle vědců nezískal náhodou. Obsahuje totiž toxin zvaný grayanotoxin, který může zvýšit vaginální stimulaci. Jenže kromě toho se „chlubí“ veledlouhým seznamem nežádoucích účinků, mezi něž patří i problémy se srdcem. Tak se mu raději vyhněte.
Maca a ženšen stojí za úvahu
Pro čtenáře však mají autoři studie i pozitivnější zprávy, příroda nám opravdu poskytuje i své produkty, které sexu mohou prospívat. Především je to maca, zelenina z peruánských And. Domorodci ji dlouhá léta používají na podporu plodnosti a sexuálního vzrušení. A nejspíš právem, vědci nasbírali řadu studií, které potvrzují, že maca zlepšuje sexuální funkce u žen a pomáhá mužům trpícím erektilní dysfunkcí. A má i málo vedlejších účinků.
Čtete také
Zelenou vědci vystavili i ženšenu. Opírají se o sedm studií, které porovnávaly účinky rostliny s kontrolní skupinou, která dostala placebo – a výsledky byly více než uspokojivé. Speciální druh zvaný korejský červený ženšen navíc podporuje vzrušení u žen v menopauze, dodávají výzkumníci.
Na seznam slibných rostlin zapsali vědci i ginkgo bilobu. Ta se v tradiční čínské medicíně již dlouho používá pro léčbu depresí a na sexuální dysfunkci. A autoři opravdu nalezli malou studii, která oba tyto účinky potvrzuje. Poctivě však dodávají, že pozdější kontrolní zkoušky, do nichž byla zařazena i kontrolní skupina s placebem, nezjistila výraznější rozdíly mezi účastníky pokusu, kteří dostali ginkgo bilobu, a těmi, kteří se museli spokojit s placebem.
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!